Antal jako ekspert rynku pracy, Cushman & Wakefield i Vastint czuwające merytorycznie nad częścią dotyczącą infrastruktury i nieruchomości – opracowały drugą edycję cyklu raportów Business Environment Assesment Study (BEAS), w których analizują potencjał inwestycyjny ośmiu polskich miast.
Prezentowane dane są cennym punktem odniesienia dla inwestorów planujących rozwój biznesu i lokowanie kapitału w nowe projekty.
Firmy dysponujące ogromnym kapitałem zagranicznym, szukają w Polsce partnerów, którzy podzielą się cennym doświadczeniem i wiedzą rynkową oraz pomogą zdecydować o lokowaniu inwestycji. Postanowiliśmy więc połączyć siły z liderami w swoich branżach, aby ułatwić inwestorom decyzję o wyborze Polski.
Artur Skiba, prezes Antal
- subiektywna ocena decydentów w firmach obecnych w Polsce, zajmujących stanowiska prezesów, członków zarządów oraz dyrektorów departamentów. W badaniu analizie poddano osiem czynników, które wpływają na atrakcyjność miast i zachęcają do inwestycji. Są to m.in.: infrastruktura, wskaźniki rynku pracy, potencjał edukacyjny, ocena lokalizacji jako miejsca do życia czy wsparcie administracji publicznej. Respondentów poproszono o ewaluację otoczenia biznesowego w miastach, w których funkcjonują w skali 1-10.
- twarde dane z rynku – dostarczone m.in przez: Antal, Cushman & Wakefield, Vastint, ABSL, GUS, NBP. Z raportów poświęconych poszczególnym aglomeracjom dowiadujemy się między innymi: jakie są koszty życia, jakie są nieruchomości biurowych, czy wynagrodzenia oferowane przez pracodawców.
Słowo od autorów
Rynek pracy
Cykl raportów opisujących specyfikę największych polskich miast jest odpowiedzią na liczne pytania dotyczące potencjału rynkowego ze strony zarówno firm już obecnych w Polsce i planujących strategię dalszego rozwoju, jak i ze strony potencjalnych nowych inwestorów dopiero rozważających Polskę jako siedzibę ich biznesów. Warto pamiętać, że nie istnieje lokalizacja idealna dla wszystkich organizacji, a wybór miejsca do rozwoju zależy od dopasowania potrzeb i specyfiki firmy do poszczególnych wskaźników ekonomicznych. I tak, części przedsiębiorców będzie zależeć w głównej mierze na niższych kosztach prowadzenia działalności - innym na szerokim dostępie do niszowych kwalifikacji. Dlatego w raportach pokazujemy subiektywną ocenę kadry zarządzającej, różnych czynników charakteryzujących miasta, jednocześnie wzbogacając materiał o twarde dane rynkowe.
Agnieszka Wójcik, inicjatorka projektu oraz Manager Antal Market Research.
Nieruchomości
Polska od lat zajmuje wysokie miejsca w prestiżowych zestawieniach atrakcyjnych lokalizacji dla inwestorów. Przykładem jest m.in. Warszawa, czyli największy w kraju rynek biurowy, który w ostatnich latach okazał się idealnym miejscem na otwarcie biur dla kilku dużych międzynarodowych korporacji z sektora finansowego. Z kolei Kraków oraz Wrocław w świadomości inwestorów uchodzą za europejskich liderów usług dla biznesu. Najważniejszymi czynnikami zachęcającymi zagraniczne firmy do wyboru Polski są liczne instytucje wspierające biznes, dostępność wykwalifikowanej kadry pracowników z dobrą znajomością języków obcych, nieco niższe koszty życia, a przede wszystkim rozbudowany pipeline z nowoczesnymi powierzchniami biurowymi na niemal każdym z rynków regionalnych. Współpracując przy projekcie BEAS chcieliśmy stworzyć mix najlepszych praktyk dla reprezentantów różnych często skorelowanych ze sobą gałęzi biznesu. Prezentując raporty dla poszczególnych miast pokazujemy, że zarówno rodzime, jak i zagraniczne firmy, chcą i szukają miejsc do dalszego rozwoju w Polsce. Najlepszym dowodem jest ubiegłoroczna aktywność najemców w sektorze biurowym, której wskaźniki popytu dla tego typu powierzchni były najlepsze w historii.
Krzysztof Misiak, International Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Biurowych w Cushman & Wakefield.
Vastint
Prognozy dla rynku biurowego pozostają nadal wyjątkowo pozytywne. Wielkość podaży nowoczesnej przestrzeni biurowej w Warszawie i głównych miastach regionalnych szacowna na ok. 10 milionów m² plasuje Polskę na pozycji lidera w regionie CEE oraz w czołówce rankingu najdynamiczniej rozwijających się ryków w Europie. Warto zwrócić uwagę, że popyt na powierzchnie biurowe w wiodących miastach regionalnych jest obecnie na fali wznoszącej. Kluczowym najemcą są firmy sektora nowoczesnych usług dla biznesu. W ubiegłym roku branża BPO, SSC, IT i R&D odpowiadała za blisko 60% całego zarejestrowanego w ubiegłym roku popytu na lokalnych rynkach biurowych (poza Warszawą) oraz 30% w całej Polsce. W odpowiedzi na niesłabnące zainteresowanie ze strony sektora usług wspólnych, planujemy utrzymać naszą aktywność deweloperską w regionach. Spodziewamy się, iż rynek warszawski w następnych latach będzie cechowała zwiększona podaż, natomiast trend popytowy generowany przez branżę usług wspólnych w miastach regionalnych utrzyma się na wysokim poziomie. Polska jest największym rynkiem Grupy Vastint w Europie. Krajowe projekty stanowią 36% portfela naszej organizacji mierzonego w mkw. powierzchni najmu. Wierząc głęboko w duży potencjał polskiego rynku nieruchomości, z przyjemnością wzięliśmy udział w projekcie BEAS.
Radosław Kostka, Acquisition Manager, Vastint Poland.
