Międzynarodowa migracja kadr IT przybiera na sile
Międzynarodowa migracja kadr IT przybiera na sile
Kopiuj tekst

Międzynarodowa migracja kadr IT przybiera na sile

Zostać, czy wyjechać? To pytanie coraz częściej zadają sobie polscy specjaliści IT. Kandydatów ciągnie na Zachód, który nadal oferuje wyższe zarobki i lepsze warunki zatrudnienia. Jednocześnie, różnica wynagrodzenia stopniowo maleje. Przede wszystkim ze względu na stabilizację płac u naszych sąsiadów, stały wzrost pensji w Polsce oraz niższe koszty utrzymania. Te z kolei są na tyle atrakcyjne dla pracowników ze wschodu i południa Europy, że obserwujemy ich stały przypływ do Polski. Czy skala migracji talentów pogłębi deficyt pracowników IT?

Intensywnie zmieniający się świat technologii przekłada się na coraz większe potrzeby specjalizacji wśród kandydatów i pogłębioną wiedzę o konkretnych językach programowania, czy nawet produktach. Obok firm stawiających na wszechstronność i umiejętność poprowadzenia procesu produkcji oprogramowania end-to-end, pojawia się więcej takich, które cenią specjalistyczne kompetencje w wąskim obszarze. Dotychczasowe, dość jednolite wymagania dla Java czy .NET Developera, coraz częściej okazują się zbyt szerokie i ogólne. Pracodawcy chętniej zatrudniają specjalistów z ekspercką wiedzą z konkretnej dziedziny, danej aplikacji, frameworka czy narzędzia. W efekcie powstają nowe, indywidualne stanowiska oraz wyspecjalizowane komórki wewnątrz firm. To z kolei przekłada się na skomplikowane i wymagające procesy rekrutacyjne. Od dłuższego czasu branża IT boryka się również ze znacznym deficytem kandydatów i nasilającą się presją płacową. Ponadto, duża część najbardziej pożądanych specjalistów na rynku wybiera karierę za granicą. Z czego to wynika?

Dokąd wyjeżdżają najlepsi specjaliści?

Najczęściej za decyzją o relokacji za granicę stoją względy finansowe oraz możliwość udziału w innowacyjnych projektach, stanowiących strategiczny punkt rozwoju firm. Najlepszych specjalistów szczególnie przyciąga Dolina Krzemowa, której specyfiką jest bezprecedensowy zakres inwestycji w działy badań i rozwoju. Na rynku polskim również zdecydowanie bardziej atrakcyjne wydają się specjalistom firmy posiadające własne działy R&D, które umożliwiają tworzenie i testowanie najnowszych rozwiązań. Poza Doliną Krzemową, najczęstszymi kierunkami migracji talentów z Polski są Niemcy, Wielka Brytania, kraje Beneluksu, Skandynawia oraz Australia. W głównej mierze emigrują tam eksperci specjalizujący się we wdrożeniach SAP i architekci systemów IT, a także analitycy z obszaru big data, machine learning oraz AI. W rekrutacjach, które przeprowadzamy obserwujemy również, że dla zagranicznych firm na wagę złota są polscy specjaliści rozwiązań cloudowych, IoT oraz pracownicy posiadający kompetencje powalające im pracować zgodnie z kulturą i praktyką DevOps.

Bariery kulturowe

Najbardziej pożądani specjaliści na rynki IT coraz częściej decydują się na migrację zawodową, która nie była jeszcze tak łatwa. Zmiana miejsca zamieszkania wiąże się jednak z dodatkowymi wyzwaniami. Z jednej strony różnorodność kulturowa jest ceniona i niewątpliwie wzbogaca organizację. Z drugiej zaś dla kandydatów jest to trudny moment, który nie zawsze kończy się nawiązaniem długofalowej współpracy. Wiele zależy od firmy i jej kultury organizacyjnej. Z rekrutacji przeprowadzanych przez Antal wynika, że pracodawcy coraz częściej wskazują na znaczenie tła kulturowego dla procesu adaptacji kandydata w nowym miejscu. Konflikty rodzą się zarówno w sytuacji, gdy obca kulturowo firma zatrudnia lokalnych specjalistów, jak i w przypadku relokacji do innego kraju, gdzie bariery mogą być jeszcze większe. Równie często zdarza się, że świetnie prosperująca firma, zatrudniająca polskich specjalistów (zarządzanych przez zagranicznych managerów lub na odwrót) przechodzi poważne trudności związane z przepływem informacji oraz metodologią pracy nad projektami. Decydując się na przyjęcie oferty pracy w firmie zarządzanej przez zagraniczne struktury, warto więc wykazać się elastycznością i zasięgnąć wszelkich informacji, które pomogą poznać specyfikę współpracy z inną kulturą.

Zagraniczne talenty w Polsce

Różnica między wynagrodzeniami w Polsce i Europie Zachodniej jest nadal znaczna, ale stopniowo maleje ze względu na stabilizację płac u naszych zachodnich sąsiadów i stały wzrost pensji w Polsce. Te z kolei są na tyle atrakcyjne dla pracowników z Ukrainy i południa Europy, że obserwujemy ich ciągły przypływ do Polski. Większość przyjezdnych stanowią osoby z Ukrainy, Hiszpanii, Włoch i Ameryki Południowej. Wynika to przede wszystkim z faktu, że nasz kraj postrzegany jest przez nich jako stabilny i atrakcyjny pod względem relokacji z mniej  bezpiecznych rejonów świata. Ponadto, w ciągu ostatnich dziesięciu lat ogromna liczba nowych firm IT zaczęła masowo budować swoje struktury w Polsce. Głównymi ośrodkami miejskimi przyciągającymi inwestorów są Warszawa, Wrocław, Kraków i Trójmiasto. Zachęcające dla specjalistów zza granicy są również oferowane w Polsce wynagrodzenia. Średnia pensja doświadczonego specjalisty IT to obecnie niemal 13 000 tysięcy złotych. Ten sam specjalista w Niemczech zarobi około 4 700 tysięcy euro.
22.png

Co dalej z branżą IT? Prognoza Antal

Prognoza Antal na najbliższe dwa lata jest optymistyczna. Przewidujemy dalszy wzrost wynagrodzeń w Polsce, co może powodować, że część specjalistów rozważających wyjazd, zdecyduje się jednak na pozostanie w kraju. Dodatkowym czynnikiem jest zakres odpowiedzialności, który zagraniczne firmy powierzają polskim pracownikom. Coraz częściej oddział umiejscowiony w kraju jest w pełni decyzyjnym ośrodkiem odnośnie doboru technologii i narzędzi do zastosowania w projekcie, co obok wynagrodzenia stało się kluczowym wymogiem doświadczonych specjalistów wobec nowego pracodawcy. Ponadto, ulokowane w Polsce działy IT mają możliwość pracy z najnowszymi rozwiązaniami na miejscu, co również często przekonuje ekspertów z branży do pozostania w kraju. Niestety w sytuacji, w której główną motywacją są finanse, rynek amerykański, australijski oraz rynki zachodnioeuropejskie nadal będę przyciągać wyższymi wynagrodzeniami. Spodziewamy się jednak, że dywersyfikacja branży IT w Polsce będzie postępować. Stale brakuje rąk do pracy i coraz więcej firm otwiera się na współpracę z zagranicznymi ekspertami również spoza Unii Europejskiej i samej Europy.
Powiązane artykuły
Czy hossa rekrutacyjna w branży TSL zaostrzy apetyt na podwyżki?

Pozycja pracowników na rynku pracy systematycznie się umacnia, a pracodawcy coraz silnej odczuwają presję płacową. W ciągu kilku ostatnich lat wynagrodzenia w branży utrzymywały się na niezmiennym poziomie, jednak jak wynika z Raportu Płacowego przeprowadzonego przez Antal, już w ubiegłym roku zaobserwowaliśmy 7-procentowy wzrost. Przeciętne wynagrodzenie w logistyce w 2017 roku wyniosło 8 591 zł w stosunku do 7978 PLN w 2016 roku. Czy to dopiero początek podwyżek?
Jakich liderów szuka przemysł? Kompetencje menedżerów

Przeglądając ogłoszenia na portalach poświęconych pracy, możemy zauważyć, że kluczowe wymagania dotyczące menedżerów w przemyśle, zdają się opierać głównie o tzw. kompetencje twarde, czyli znajomość takich narzędzi i pojęć jak: Lean, Continuous Improvement, 5S, TPM, WCM, Kaizen, OEE, 5Why, Ishikawa, FMEA, wysoka/niska seryjność, znajomość procesów produkcyjnych oraz języków. Pracodawcy są jednak nastawieni na pozyskiwanie osób prezentujących postawy liderskie, ponieważ w rzeczywistości to kompetencje miękkie decydują o sukcesie menedżera. Z czego to wynika?
Kariera w finansach

Czy warto w „doświadczeniu” w CV wypunktować obowiązki (oprócz wpisania nazwy firmy i nazwy stanowiska)? Czy pisać wtedy o wszystkich zadaniach, jakie mieliśmy na danym stanowisku? Czy jeśli mamy doświadczenie w pracy w kilku firmach i wypełnialiśmy w nich podobne obowiązki, powinniśmy się powtarzać?
Księgowość w SSC/BPO – jak wybrać mądrze?

Wybór ścieżki zawodowej to jedna z najtrudniejszych decyzji w życiu młodego człowieka – właśnie dlatego zanim podejmiemy się konkretnej specjalizacji, powinniśmy dobrze poznać branżę i jej specyfikę. W ramach firm z sektorów Shared Services Centre (SSC) lub Business Process Outsourcing (BPO) możemy wyróżnić trzy najbardziej popularne działy - AP/AR/GL. Co kryje się pod tymi skrótami? Jakie predyspozycje kandydatów są pożądane na każdym ze stanowisk?
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.